Büyük Kulüp Başkan adaylarından Mehmet Nuri Kuriş PD’ye konuştu

Meltem GÜNAY

Büyük Kulüp Başkanlığı’na aday isimlerden biri olan Mehmet Nuri Kuriş, tam 47 yıldır kulüp üyesi. Hatta üye numarası 900. Ama kulüple tanışma tarihinin 1965’li yıllara dayandığını söyleyen Mehmet Nuri Kuriş, neden aday olduğunu ve neler yapmayı hedeflediğini anlattı.

İKİNCİ KEZ ADAY OLDU

Kuriş, çocukluğunun gençliğinin hem Büyük Kulüp’te geçtiğini, hemen hemen bütün üyeleri tanıdığını, buranın hayatında çok önemli bir yeri olduğunu anlatarak, “Üyeliğimin ardından o dönemin başkanı Raif Dinçkök beni gençlik kolları başkanı yaptı, onun döneminde yine yedek yönetim kurulu üyesi oldum. Bülent Ulusu’nun başkanlık döneminde yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlık yaptım. 2010 yılından 2021 yılına kadar Yüksek Divan Başkanlığı görevini sürdürdüm ve 2021 seçimlerinden başkanlık seçimlerine girdim. Yarışı 110 oy ile kaybettim. Bu sene de yeniden aday oldum” diye başladı.

AYAKLARIMIZ TİTRERDİ

Neden adaysınız diye sorduğumuzda da Kuriş sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ben geleneğim. Buranın her şeyini biliyorum, bahçesindeki kedisinden tutun da tüm sorunlarına kadar. Bir zamanların Büyük Kulübü çok farklı bir yerdi. İçeri girerken ayaklarınız titrerdi, büyüklerimizin gördüğümüzde oturamazdık yanlarında. Ama şimdi böyle bir şey yok. İşte bunları yeniden hatırlatıp geleceğe aktarmak istiyorum.

PARASINI VEREN ÜYE OLDU

Kulübe o kadar çok yeni üye alımı yapıldı ki sonra da dejenerasyon başladı. Tüzükte bir madde var, orada üye alımı oranı üye olanların yüzde 3’ü olabilir deniliyor. Ama bu delindi. Şu anda 10 beni yakın üye var son iki yılda 3 bine yakın üye alındı. Şimdi bütün adaylar bunu söylüyor ama o adaylardan üçü zaten Yönetim’deydi. O zaman niye engellemediniz. Ben gidip suç işlediniz tüzüğü deldiniz dediğimde ‘Dernekler Masası’na cezasını ödedim yaptım’ yanıtını aldı. Bu olmaz. Şu anda 10 bin kişi diyoruz bunu aileleriyle hesaplayın 40 bin kişiden bahsediyoruz”

BURASI AVRUPA’YA AÇILAN İLK KAPI

Büyük Kulüp’ün tarihinden bahseden Kuriş, “Burası Abdülhamit Han zamanında Avrupa’ya açılan ilk kapı, dönemin büyükelçilerinin kurduğu medeniyete açılan kapı. İlk Taksim’de kuruluyor sonrasında kısa bir süreliğine Çiftehavuzlar’a geliyor en sonunda da şimdi bulunduğumuz yere. Burası 1976-77 yıllarında 27 milyon dolara satın alındı. Alanlar beş tane abimizdi sonra yavaş yavaş Büyük Kulüp onlara bu parayı ödedim. Bakın bizim o zamanlar çok güzel bir sahilimiz vardı, çok güzel mekanlarımız vardı, çok güzel bahçemiz vardı. Hepsi şimdi mahfoldu gitti. Oranın ruhunu öldürdüler” diye anlattı.

NELER HEDEFLİYORUM NELER YAPACAĞIM

Peki neler yapmayı hedefliyorsunuz sorusunu ise Kuriş şöyle yanıtlıyor;

“Bizim vaatlerimizden biri fiyatlarda indirim. Çünkü fiyatlarımız ucuz değil bu yüzden yüzde 20 oranında bir indirim yapmayı planlıyoruz.

İkinci ise ailelere yönelik. Şimdi düşünün benim üç oğlum var üçü de kulüpte çocukluklarını yaşayamadı çünkü yasaktı. Şimdi haklı olarak aileler buraya üye oluyorlar çocuklarıyla birlikte geliyorlar, yemek yemek istiyorlar ama gecenin bir vaktinde üç aylık bebeğim restoranın içinde pışpışlayamazsın. Bununla ilgili ‘3N’ projemiz var. Çocukların oynayabileceğini, anne ve babaların kahvelerini içip sohbet edebilecekleri, büyük ebeveynlerin de kalabilecekleri bir tesis. Bunun için Polonezköy ya da Beykoz taraflarında bir tesis açmayı planlıyoruz,

Şu andaki yerimizi büyütemeyiz genişletemeyiz. Yan taraftaki yeri alsak ne yapacağız ki imarı yok çok para istiyorlar. O yüzden orası bizim planlarımız arasında yok.”

ESKİ GÜNLERİNE DÖNDÜRMEK İSTİYORUM

Büyük Kulüp için yapmak istediklerini ve planlarını ise Kuriş şöyle anlattı;

“Şube açma gibi değil ama Büyük Kulüp’ün bir yazlık bir de kışlık yeri olabilir. Levent-Etiler arasında bir yer bulabilirsek Avrupa yakasında oturan üyelerimiz için öyle bir tesis istiyoruz.

Ben Büyük Kulüp’ü eski günlerine döndürmek istiyorum. Marka değeri olan, özelliği bulunan, saygın günlerine. Ben seçimlerde üyelik giriş ücretinin 1 milyon 500 bine çıkarılmasını talep edeceğim. Yine başkan olduğumda üye alımını denetleyeceğim. Bir süreliğine ne kadar kişi ayrılmışsa o kadar yeni üye alımı yapacağız. Yönetim Kurulu dışında bütün toplantılarımızı Yüksek Divan Kurulu’yla birlikte yapacağız. Bizim burada olma sebebimiz yardımlaşma, iş hayatında birbirimize destek olmak.

Yine eski üyelerimizin yeniden gelmelerini sağlayacağız. Onlar için kulüp içinde kurduğumuz ama sonradan kapatılan yerleri yeniden açacağız. 70-80 yaşındaki üyelerimizin şu anda rahatça oturabilecekleri yer yok. Bunu yapacağız.

KULÜBE BELİNDE SİLAHLA GİREN VAR

En önemlisi Kulübümüzü güvenli hale getireceğiz. Bakın buraya belinde silahla giren var. Bu olmaz bunu engelleyeceğiz. Üyeler arasında çifte standart olmayacak herkes aynı hizmeti alacak.

Yine eskiden Veliefendi’de Büyük Kulüp adına koşular yapılırdı. Bunu tekrar gündeme getirmeyi düşünüyoruz. Bu aslında varlığımızı, tanınırlılığımızı ve görünürlülüğümüzü ortaya koyan bir olaydı. Yine iş insanların bir araya geleceği bir business center kurmayı da planlıyoruz. Yine gençleri buraya çekebilmek için bazı planlarımız var.

Asıl önemli olan üyelerimize aidiyet ve güven duygusunu verebilmek. Mesela resmi ve dini bayramlar için bazı programlar organize ederek hep birlikte kutlamalar yapmalıyız. Bunlar hiç yapılmıyordu neden şimdi yapılmasın.

Ben o yüzden ‘geleneğim’ diyerek ortaya çıktım ve bu bilgilerimi deneyimlerimi gençlere yani geleceğe bırakmak istiyorum.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x