Kuyumcular Kara Haberi Açıkladı: “Bakanlık Kararıyla Yasaklanacak, Hazırlanın”

31 Mart seçimlerinin ardından, ekonomi yönetimi tarafından sıkı para politikalarını pekiştirecek adımlar atılırken, yaz aylarında alınan kota kararı ile altın talebi yaratacak işlemlere yönelik kısıtlamalar hayata geçirilmişti.

Fiziki altın talebinde bulunan vatandaşlar ve şirketler, kota uygulamasının yakın gelecekte kaldırılmasını beklerken, ekonomi dünyasında ortaya atılan iddia emtia sahiplerinde şok etkisi yarattı.

Geçtiğimiz aylarda aldığı karar ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, altın üretimlerinde çeyrek ve yarım gramlık altınları yasaklamış ve alt seviyeyi 1 grama indirmişti. Bu durum, daha düşük paralar ile altın alma ihtimalini ortadan kaldırırken, birikimini bu yolla altın tarafına kaydıran vatandaşlar için yeni biri kısıtlayıcı karar yolda.

“TÜRKİYE’NİN 81 İLİNDE BİRDEN YASAKLANACAK”

Altın ve para piyasaları üzerine yaptığı yorumlar ile dikkatleri üzerine çeken İslam Memiş, çok yakında gram altın üretimine kısıtlama getirilebileceğini belirterek, 22 ayarlık 1 gram altınların üretiminin yasaklanmasını “oldukça muhtemel” olarak değerlendirdi.

Ekonomi yönetiminin, altın işlemlerine yönelik geçtiğimiz yıl başlattığı kısıtlama kararlarının bu yıl sürdürüleceğini belirten Memiş, 2023’te alınan çeyrek ve yarım gram altınların üretiminin durdurulmasına, 2024 yılında 22 ayarlık gram altınlar ile devam edileceğini açıkladı.

​​​​​​​Gelecek aylarda bu yönde bir adım atılacağına dair sektör içerisinde duyumlar aldığını belirten Memiş, söz konusu hamlenin oldukça yanlış olduğunu belirterek, yetkililerin bu kararından vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

22 AYARLIK ALTINLARI KAPSAYACAK

Altın üretimine dair bu tür kısıtlamaların birikim alışkanlıklarını değiştireceğini aktaran Memiş, bütçesi düşük olan ve birikimini gram altın satın alarak yapan vatandaşların, piyasada dolaşımda bulunan gram altınlara erişimini kaybetmesi halinde söz konusu birikime gidecek paraların yeniden piyasaya döneceğini ve bu durumun enflasyonu tetikleyeceğini vurguladı.

Memiş, bütçesi kısıtlı olan vatandaşlar için iyi bir birikim aracı olan gram altının, geçtiğimiz hafta yaşanan sert hareketlerin ardından rekor seviyelere yükselttiğini belirtirken, yetkililerin bu konuda vatandaşa destek çıkmasını beklediklerini belirtti.

İlk aşamada söz konusu yasaklamanın yalnızca 22 ayarlık gram altınlar için uygulanacağını söyleyen Memiş, ilerleyen tarihlerde bu sınırlamanın 24 ayar için de alınabileceği uyarısında bulundu.

Söz konusu adımın atılması halinde, her ne kadar elinde altın bulunan vatandaşlar satışını yapabilecek olsa da, tıpkı kesme altına uygulanan sınırlamanın bir benzeri gram altın için geçerli olacak. Bu durumda çok sayıda kuyumcu, 22 ayarlık gram altınları kabul etmeyecek ve piyasada yaşanan satış talebi beklentileri aşağıya çekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x